FIZJOTERAPIA
FIZJOTERAPIA W CIĄŻY:
W organizmie kobiety ciężarnej zachodzi wiele zmian. W układzie mięśniowo-szkieletowym jedną z najistotniejszych adaptacji jest przeniesienie środka ciężkości ciała do przodu. Jest to związane z powiększaniem się macicy wraz z maluchem. Taka zmiana powoduje pogłębienie się lordozy lędźwiowej i wzrost napięć w obrębie całego prostownika grzbietu kobiety ciężarnej. W następstwie tego mogą pojawiać się bóle obręczy miedniczej, kości krzyżowej i ogonowej jak i dyskomfort w klatce piersiowej i odcinku szyjnym kręgosłupa. Odczucia rwania w pachwinach czy uciski na spojenie łonowe są jedną z częściej zgłaszanych przez ciężarne dolegliwości. Fizjoterapia może być bardzo pomocną metodą radzenia sobie z wyżej opisanymi przypadłościami. Dodatkowo dobrze dobrane ćwiczenia utrzymują efekty terapii manualnej.
Z fizjoterapii warto korzystać w ciąży zarówno z powodów doskwierającego bólu jak i aby przygotować się fizycznie do porodu. Korzystne pozycje wertykalne, w trakcie porodu często wymagają dobrej wydolności. Ćwiczenia oddechowe, rozluźniające obręcz miedniczą na piłce czy wzmacniające plecy pozwalają na lepsze radzenie sobie z bólem porodowym oraz łatwiejszą rekonwalescencję po porodzie.
Z fizjoterapii uroginekologicznej warto również korzystać w okresie połogu
Fizjoterapia sprawdza się zarówno po porodzie siłami natury jak i po cesarskim cięciu. Mięśnie dna miednicy pełniły niesamowicie ważną funkcję w czasie ciąży. Cały czas podtrzymywały malucha oraz narządy wewnętrzne. W związku z tym ważne jest aby każda kobieta po porodzie przeszła reedukację napięcia mięśni dna miednicy.
Dodatkowo oprócz diagnostyki mięśni dna miednicy, na wizytach poporodowych pacjentki często zgłaszają ból w odcinku piersiowym i lędźwiowym przez codzienną opiekę nad dzieckiem. Jest bardzo ważne aby wspierać świeżo upieczone mamy w poprawie postawy ciała dzięki uwolnieniu napięć z przeciążonych partii ciała.
Kolejnym tematem wizyt połogowych są blizny, zarówno po cesarskim cięciu jak i po epizjotomii (nacięciu krocza). Warto wiedzieć jak masować bliznę aby była elastyczna, ruchoma i przede wszystkim aby pod zewnętrzną blizną nie było zrostów.
Następnym etapem badania jest sprawdzenie pracy mięśni prostych brzucha oraz kresy białej co pozwala na dobranie skutecznych ćwiczeń aby powłoki brzuszne wchłaniały się lepiej i mięśnie brzucha mogły odpowiednio stabilizować centrum ciała.
Bywają tematy wstydliwe, z którymi nie chcemy zostawiać pacjentek bez wparcia. Pomagamy również w przypadłościach takich jak:
-Nietrzymanie moczu: wysiłkowe, parcia naglące, mieszane
-Nietrzymanie gazów i stolca
-Obniżenie narządów miednicy mniejszej
-Bolesne współżycie
Zadbaj o siebie w ciąży i po porodzie. Pamiętaj, że szczęśliwa mama to szczęśliwy maluch.